Croydon
Croydon kerület London külső déli részén fekvő kerülete. Területe 34 négyzetmérföld (87 km²), a főváros legnépesebb része. Központjában fekszik a történelmi Croydon város, ahonnét a kerület a nevét kapta. Belső-Londont leszámítva ez dél-kelet Anglia legnagyobb irodai és kereskedelmi központja.
Fekvése
Croydont nyugaton Sutton, Merton, északon Lambeth, keleten Bromley határolja.
Története
A kerületet 1965-ben Coulsdon and Purley Városi Körzet és Croydon Megyei Kerület összevonásával hozták létre. Jelenleg, 2001-től kabinetszerű önkormányzat vezeti.
Croydon 2000-ben és 2002-ben sikertelenül pályázott a city státusz elnyerésére. Ha ez sikerült volna neki, ez lett volna a City of London és a City of Westminster után a harmadik terület Nagy-Londonban, melynek ilyen rangja van.
Körzetei
Addington
Addiscombe
Broad Green
Coombe
Coulsdon
Croydon – a központi terület
Crystal Palace – megosztva Lambethtel, Southwarkkal és Bromley-jel
Forestdale
Hamsey Green
Kenley
New Addington
Norbury
Purley
Sanderstead
Selhurst
Selsdon
Shirley
South Croydon
South Norwood
Thornton Heath
Upper Norwood
Waddon
West Croydon
Woodcote
Woodside
Vasútállomások
Állomások Croydonban:
East Croydon állomás
South Croydon vasútállomás
West Croydon állomás
A kerület határain belül a következő 13, alfabetikus sorrendben lévő vasútállomás található:
Coulsdon South vasútállomás
Kenley vasútállomás
Norbury vasútállomás
Norwood Junction vasútállomás
Purley vasútállomás
Purley Oaks vasútállomás
Reedham vasútállomás
Riddlesdown vasútállomás
Sanderstead vasútállomás
Selhurst vasútállomás
Smitham vasútállomás
Thornton Heath vasútállomás
Waddon vasútállomás
Woodmansterne vasútállomás
A következő állomás a határokon kívül található, mégis kiszolgálja a terület egyes részeit:
Crystal Palace vasútállomás
Személyek
A következő embereket valamilyen kapcsolat fűzi Croydonhoz:
John Whitgift Canterbury érsek (kb. 1530–1604), a Baptista Szent János-plébániatemplomban van eltemetve. Számos más püspök nyugszik a St Mary'sben Addingtonban.
John Ruskin Művészetkritikus és társadalomteoretikus (1819–1900) Gyermekkorának nagy részét Croydonban, édesanyja cslái házában töltötte, melyet felnőttként is gyakran meglátogatott. Szüleit Shirleyben temették el.
John Horniman (1803–1893) és Frederick John Horniman (1835–1906), teakereskedők, -gyűjtők és jótékonykodók, Coombe Cliffben a Coombe Roadon laktak
Alfred Russel Wallace (1823–1913), természettudós. Croydonban, a St Peter's Road 44-ben lakott. Ö egyedül kidolgozta a természetes kiválasztódáson alapuló evolúciós elmélete, s mikor ezt Charles Darwin megtudta, akkor publikálta saját kutatási eredményeit..
Miles Malleson (1888–1969) színész, dramaturg Croydonban született.
Émile Zola (1840–1902) francia író 1898-1899-ben a The Queen's Hotelben Upper Norwoodban a Church Road 122-ben lakott.
William Ford Robertson Stanley (1829–1909), feltaláló, gyűjtő, tudományos készülékeket gyártó cég tulajdonosa, emberbarát. Croydonban lakott, megalapította és felépítette a Stanley Halls technikumot, ami South Norwoodban a South Norwood Hill 12.ben található.
Sir Arthur Conan Doyle (1859–1930) Sherlock Holmes figurájának megalkotója és a könyvek írója 1891-1984 között South Norwoodban a Temison Road 12-ben lakott.
D. H. Lawrence (1885–1930) író 1908-1912 között Addiscombe-ben a Colworth Road 12-ben lakott és a Davidson Road Schoolban tanított.
Samuel Coleridge Taylor (1875–1912) zeneszerző Selhurstban a Dagnall Park 30-ban lakott.
Will Hay (1888–1949) komius színész, 1927-1934 között Norburyben a The Chase 45-ben lakott.
Cicely Mary Barker (1895–1973) illusztrátor és művsz, aki a híres Flower Fairies könyvek megalkotója, Croydon született és itt élt. A Croydon School of Artban tanult.
Sir David Lean (1908–1991) színigazgató 1908. március 25-én Croydonban született.
Dame Peggy Ashcroft (1907–1991) színésznő, Croydonban született, gyerekéveit a George Streeten töltötte. Rá emlékeztet az Ashcroft Theatre, a Fairfield Halls egy része.
Roy Hudd humorista 1936-ban Coydonban született.
Frederick George Creed (1871–1957) a telex feltalálója, 20 Outram Road, Addiscombe-ban, az Outram Road 20-ban lakott.
Adam Ant popsztár Croydonban született.
Desmond Dekker (1941-2006) legendás ska énekes Thornton Heathben lakott.
A The Damned eredeti tagjai Croydonban nőttek fel.
Kate Moss szupermodell Croydonban, on 1974. január 16-án született.
Wilfred Wood 1985-2002 között Croydon püspöke volt, az első néger anglikán püspök.
Ian Wright A Brit Birodalomért Rend tagja, az Arsenal korábbi labdarúgója, Shirleyben lakik.
Kirsty MacColl, dalszövegíró Croydonban született és nevelkedett fel.
Ronnie Corbett, komikus színész sok évig Shirleyben lakott.
Croydoni Tanács
A Croydoni Tanács felelős a kerület közigazgatási ügyeinek rendezéséért. 24 választókerületben 70 képviselőt választanak. 1994 és 2006 között a Munkáspárt irányította a tanácsot. 37 munkáspárti és 31 konzervatív képviselőt választottak 2002-ben plusz egy liberális demokrata képviselő került be az egyik konzervatív helyére. A 2006-os választásokat a konzervatívok nyerték meg, mert tíz mandátumot szereztek a munkáspártiaktól Addiscombe-ben, Waddonban és Norwoodban, valamint megszerezték az egyetlen liberális demokrata helyet is Coulsdonban.
2005 februárjától 2006 májusáig a tanács vezetője Tony Newman volt, – aki előtt ezt a posztot Hugh Malyan. Mike Fisher töltötte be.
Körülbelül 10,000 ember dolgozik közvetve vagy közvetlenül a tanácsnál, a Taberner House irodáiban vagy iskolákban, kórházakban, idősotthonokban. A tanácsnak nagy tekintélye van, mert sokat költött mostanában is az oktatásra és a szociális ellátórendszerre. Habár itt van a városban az egyik legalacsonyabb helyi adó, így is sokan azt mondják ez is túl magas, és a tanács csak elpocsékolja a pénzt.
A tanács története
A tanácsot története során legtöbbször konzervatív, vagy konzrvatív kötődésű függetlenek vezették.
A régebbi tanácsi képviselők közé tartozik Andrew Pelling jelenlegi parlamenti képviselő, Vivian Bendall, David Congdon, Geraint Davies és Reg Prentice volt parlamenti képviselők, Valerie Shawcross, Lord Bowness, John Donaldson (Master of the Rolls) and H.T. Muggeridge londoni közgyűlési tagok, Malcolm Muggeridge. A kerület első polgármestere Jabez Balfourvolt, ki később egy szégyenletes parlamenti képviselő volt.
Croydoni városháza
A Katharine Streeten, Croydon központjában található városháza ad otthont a gyűlés helyszínének, a polgármester és más képviselők irodáinak, a választási szervezeteknek, a művészeti és az örökségként a kerületre hagyott tárgyaknak.
A jelenlegi Croydon harmadik váosháza. Az elsőt 1566-ban vagy 1609-ben építették. A másodikat 1808-ban azért építették, hogy ki tudja szolgáni a növekvő kerület egyre bővülő igényeit, de az új helyszín 1895-ös átadását követően a másodikat lerombolták.
A jelenlegi épületet a helybeli építész, Charles Henman tervezte és huvatalosan 1896. május 19]-én a walesi herceg és hercegnő adta át. Vörös téglából készült, amit Wrothamből Kentből hoztak, a ető pedig zöld westmorelandi pala.
Egyes részeit, többek között a tanácstermeket múzeummá és kiállítótermekké alakították. Az eredetileg közkönyvtárnak épült rész ma mozi, ami a Croydon Clocktowerben található. A Braithwaite Hallt előadásokkor használják. A városházát az 1990-es évek közepén felújították és az impozáns főlépcsósort, ami el volt zárva a látogatóközönség elől és csak a képviselők használhattak, 1994-ben újra megnyitották.
Taberner House
A Taberner House-t 1964 és 1967 között építették H Thornley, Allan Holt és Hugh Lea tervei alapján. A tanácsnak már a 20-as évektől több helyre volt szüksége. Az épület klasszikus stílusban épült. Mindkét oldala felé a fölső részen elegáns lemez halad, amivel a híres milánói Pirelli tornyot akarták utánozni. A nevét Ernest Tabernerről kapta, aki 1937 és 1963 között a tanácsnál dolgozott.
A kerület vezetői
Vezető – Cllr Mike Fisher
Helyettesei – Cllr Steve O'Connell és Cllr Dudley Mead
Testvérváros
Hollandia Arnhem Hollandia
|