30 St Mary Axe
A 30 St Mary Axe (becenevén The Gherkin azaz Az Uborka), vagy más néven Swiss Re Building egy felhőkarcoló London fő üzleti negyedében, a City of Londonban. Az épületet 2003-ban fejezték be és 2004 április 28-án nyitották meg. 180 méteres magasságával, valamint 40 emeletével[2] egy új korszak kezdetét szimbolizálja, melyre a magasépítésű irodaházak robbanásszerű növekvő száma jellemző.
Az épületet Lord Foster és Ken Shuttleworth építészek tervezték az Arup tervező-irodával együttműködve, a kivitelezés pedig a Skanska vállalat feladata volt 2001 és 2004 között.
A helyszín történelme
A torony területén állt egykor a Baltic Exchange épülete, melyben az globális tengeri-szállítmányozási tőzsde központja kapott helyet. 1992. április 10-én az IRA pokolgépet robbantott a tőzsde közelében, minek hatására az épületben és a környező házakban komoly károk keletkeztek. Az angol kormány történelmi értékekért felelős tanácsadója, az English Heritage és a City of London kormányzati testülete úgy gondolták, hogy bármilyen felújítási terv a régi épület St Mary Axe utcára néző homlokzatának eredeti állapotba való visszaállítását kell hogy tartalmazza. Az Exchange Hall (tőzsdecsarnok) egy ünnepelt része volt a tengeri-szállítmányozó cégnek.
Mivel a Baltic Exchange nem tudott akkora összeget ráfordítani az épület helyreállítására, értékesítette a telket a Trafalgar House vállalatnak 1995-ben. A terület fennmaradt épületeit kellő óvatossággal elbontották, az Exchange Hall-t, illetve annak homlokzatát pedig eredeti állapotába visszaállították és elzárták a természet erői elől.
Miután az English Heritage arra a következtetésre jutott, hogy a károk sokkal súlyosabbak, mint azt előzetesen feltételezték, felhagytak a teljes visszaállításra vonatkozó tervükkel, bár a műemlékvédők tiltakoztak és a rekonstrukció mellett kardoskodtak.
Gherkin elnevezés eredete
1996-ban a Trafalgar House készített egy tervet a Millennium Tower (egy 386 méter magas, több, mint 90,000 négyzetméter iroda-területtel rendelkező épület, melynek tetején, 300 méter magasan egy nyilvános kilátó kapott volna helyet) megépítésére. Ezt a tervet elutasították, azonban átdolgozást követően egy alacsonyabb torony tervét elfogadták.
A The Gherkin név 1999-re vezethető vissza, és a terv szabad elvű kidolgozására, valamint az épület megjelenésére utal.[9] Az épület fallikus kinézete más elnevezéseket is ihletett, így például Erotic Gherkin (Erotikus uborka), a Towering Innuendo (Tornyosuló célzás) és Christal Phallos (Kristály-fallosz). Utóbbi a Christal Palace, azaz a Kristálypalota névből formált szójáték eredménye.
Építkezés
|