Építkezés
A kupola alakú épület, amely ma helyet ad az O2 Entertainment Avenue-nak és az arénának, eredetileg Millennium Dome néven épült a Millennium Experience kiállítás számára. Ezzel a kiállítással ünnepelték az ezredfordulót 2000. január 1. és 2000. december 31. között. A projekt és a kiállítás egy jelentős politikai vitát eredményezett, és végül nem volt annyi látogatója, mint amennyit a tervezők prognosztizáltak; ez financiális problémákhoz vezetett. Köznapi nyelvben az épület kifeszített tetőszerkezetét még mindig „A Kupolának” (The Dome) hívják, utalva ezzel az építését övező nagyszabású hírverésre.
Háttértörténet
Az O2 komplexumot a kupola-szerkezetű épületben alakította ki az Anschutz Entertainment Group a Populus és Buro Happold irodák tervei alapján 600 millió font költségen. 2001 decemberében nyilvánosságra hozták, hogy a kormány a Meridian Delta Ltd vállalatot bízta meg a Millennium Dóm néven ismert épület átalakításával, hogy sport és szórakoztató komplexumot, valamint üzleteket és irodákat hozzanak létre 150 hektár területen az épület szomszédságában. A tervekben foglaltak alapján London néhány felsőoktatási intézményét is ide költöztették. A Meridian Delta cég Philip Anschutz amerikai milliárdos érdekeltségébe tartozik, aki elsősorban az olaj-, vasút-, és távközlés üzletekben tevékenykedik, ugyanakkor sport vonatkozású befektetések is a nevéhez köthetők.
A Meridian Delta, a Quintain Estates and Development és a Lend Lease cégek leányvállalata, egy 999 évre szóló lízingszerződést kötött a kormánnyal (és annak képviseletében az English Partnership-pel) a Dóm és környező területe hasznosítására. Ezek után az épület másodlagos lízing keretében az Anschutz Entertainment Group (AEG) gondozásába került 58 év időtartamra. A lízingszerzdődés értelmében az AEG az O2 fejlesztését biztosítja a szerződés időtartama során. A szerződés egyik fontos eleme, hogy a kormány részesedést kap a profit bizonyos százalékában az English Partnerships révén. A Greenwich-félszigeten található terület (amelyen az O2 fekszik) jelenlegi tulajdonosai az English Partnership és a Quintain Estates and Development. A tulajdonosok több részletben biztosítanak újabb és újabb területeket az O2 szomszédságában a fejlesztőknek, így a Meridian Deltának. A terület egy részén már lezajlottak a fejlesztő munkálatok, vagyis üzleteket és irodákat létesítettek. Ezen kívül létrehozták itt a David Beckham Academy futball-iskolát. A terület bizonyos részeit egyelőre nem építik be az O2 későbbi esetleges bővítése miatt. Terveznek egy szállodát is, noha az a fejlesztési tervek az AEG befektetéseitől függnek. A Ravensbourne College of Design and Communication (Ravensbourne Kommunikációs és Design Főiskola) jelenleg Chislehurstben található, de nemrég épült egy új kar-épülete közvetlenül az O2 mellett. A beköltözés 2010 szeptemberében esedékes. A Greenwich-félsziget beépítésének összköltsége nagyjából 4 milliárd fontba kerül.
A beruházás részeként az elnevezés jogát eladták az O2 plc-nek, így a projekt hivatalos neve is „Az O2” lett 2007. május 25-én. Az évi 6 millió fontos egyezség az O2 és AEG között kitért arra is, hogy az O2 távközlési szolgáltató ügyfelei elsőbbségi és VIP jegyeket kapnak a különböző rendezvényekre. Ugyanez a többlet-szolgáltatás a Prémium jegyek birtokosait is megilleti. Az O2 plc. 2005-ben megbeszéléseket kezdeményezett az AEG-vel, hogy a logóját elhelyezhesse a kupolán. A megbeszélés eredménye a mai napig nem került nyilvánosságra. Az AEG a közelmúltban szerette volna „A Dóm” nevet lecserélni amiért a projekt elbukott (ezért is kapta a „Fehér Elefánt” gúnynevet az épület). A megnyitása óta a sajtó és a közönség is rendszerint csak „O2” névvel illette az épületet. Napjainkban ez az Egyesült Királyság legnagyobb szórakoztató komplexuma. A megnyitáskor az AEG mintegy 6,5 millió fontot költött hirdetésekre és reklámra Európa szerte. A kampány szervezője a VCCP brit reklámcég volt. A kampányban szponzorként megjelent az ADT, AOL (internet szolgáltató), NEC (japán informatikai cég), Credit Suisse (svájci pénzügyi vállalat) , InBev UK (brit ital-forgalmazó cég), BMW, Nestlé, Pepsi Max és a Vivitar neve is.
Építkezés
A fejlesztés új épületek építését jelentette a kupola szerkezetén belül. Magát az épület szerkezetét nem változtatták meg, mindössze új, kék izzókat szereltek fel a tartó pilonokba, és plazma képernyőket helyeztek el az épület körüli reklámtornyokra. Az épület eredetileg magával a kupolaszerkezettel kezdődött, vagyis megépítették a földön és azt követően a magasba emelték, hiszen darukat nem használhattak belül. Később az építkezés átvonult a környező területekre. Egy széles sétáló utcát alakítottak ki az épület és a North Greenwich állomás közötti területen, illetve megépült a Peninsula Square (tér) a főbejárat előtt különleges rendezvények céljából. A sétáló utcát üvegtetővel fedték be, hogy a látogatók ne ázzanak meg esős időben. Ezen kívül épült még egy fedett járda az épület és a QE2 hajóállomás között. Buro Happold látta el a szerkezeti mérnök feladatait. A fő kivitelezői szerződést a Sir Robert McAlpine építőipari vállalkozás kapta. Watson Steel Structures készítette a tartópilonokat a 4500 tonna súlyú kupolához. A kupolán belüli helyiségek kialakítása az M-E Engineers feladata volt. T.Clarke cég kapta villanyszerelési munkálatokra vonatkozó szerződést. Az OR Consulting mérnökei készítettek néhány interaktív kiállítást az O2-ben. A Keller Ground vállalat készítette elő a terepet az építkezéshez. Különleges előkészítési munkálatokra azért volt szükség, mert a szennyezett talaj felső rétegét el kellett távolítani a helyszínen, hiszen korábban itt ipari létesítmények voltak. Katalizáló, átalakító berendezést telepítettek az épületen belül az esetleges mérgező gázok szivárgásának megakadályozása érdekében. A korábbi gyár hengeres tartályait, és a Millennium Dóm néhány pilonját is felhasználták az átalakításkor. A pénzügyi tanácsadást a WT Partnership és az EC Harris cégek biztosították. A Waterfront vállalat biztosította (és teszi ma is) a jogi képviseletet. A Kerzner International cég közreműködött a szórakoztató események létrehozásában.
Megnyitás
Az O2 névre átkeresztelt és felújított épület Bon Jovi koncertjével 2007. június 24-én nyílt meg a látogatók előtt. Ezt megelőzően más jellegű rendezvényeket már szerveztek, mint például az „O2 Premier” nevű eseményt, amely környék lakosai számára próbálta népszerűsíteni az intézményt. A Greenwich fesztivál alkalmával megrendezett „Out of the Blue” nevű cirkuszi jeleneteket is bemutató esemény a hivatalos megnyitó napján zajlott.
|