Elveszett nemzedékek lázadása
Az Európai Unióban ötmillió 25 év alatti fiatalnak nincs munkája. Az érintettek több országban utcára vonultak, Angliában irányíthatatlanná váltak az események.
A Spiegel Online címlapon hozza az európai fiatalok körében tapasztalható magas munkanélküliségről szóló cikkét, amelyet egy rövid videóval illusztrál. Az összefoglaló írás nem a német helyzetről szól, hanem egy, az egész unióban fennálló jelenségről: a statisztikák szerint a tagországokban a 25 éven aluli lakosság 20%-a nem tud elhelyezkedni. Ami ennél is nagyobb baj, hogy sok helyen kilátásuk sincs arra, hogy a közeljövőben sikerüljön munkához jutniuk.
A jelenség nyilvánvalóan nem egyik napról a másikra alakult ki, a Kitekintő már korábban is beszámolt róla, hogy minden ötödik fiatal munkanélküli. Akkor még bíztató hírek is jöttek: egy új programmal próbálták segíteni a pályakezdők elhelyezkedését.
A lavina azonban már feltartóztathatatlan volt: Megállíthatatlan a munkanélküliség című cikkünkben olvashattak arról, hogy Spanyolországban soha nem látott méreteket öltött az állástalanok száma. A fiatalokat tekintve itt a legrosszabb a helyzet egész Európában, a legújabb adatok szerint 46 százalékuk, azaz majdnem minden második 25 év alatti nem dolgozik.
A mai huszonévesek a nyolcvanas-kilencvenes években születtek, európaszerte ugyanazokon az amerikai rajzfilmeken szocializálódtak, ugyanazokat a ruhamárkákat hordják és ugyanazokat a zenéket hallgatják. Már korábban kiérdemelték az „elveszett nemzedék" elnevezést (ezt a kifejezést egyébként korábban az irodalomtörténetben az első világháború utáni reményvesztett fiatalságra használták). Unottak, semmi nem érdekli őket, semmit nem akarnak - tartották róluk szüleik és tanáraik.
Úgy tűnik, az elveszett generáció felhagy passzivitásával: a fiatalok Európa több országában is az utcára vonultak.
Több cikkben is beszámoltunk már a spanyol eseményekről: arról, hogy Valódi demokráciáért tüntettek Spanyolországban, majd arról, hogy ugyanitt kétszázezren tüntettek a megszorítások ellen. Görögországban már sorszámozni lehet a tüntetéseket, a válság kezdete óta a tizediknél tartanak.
|